Op koude en gure dagen is er niets lekkerders dan een beker warme chocolademelk. Maar hoe maak je nu zelf de lekkerste chocolademelk? Omdat smaken verschillen zijn er veel mogelijkheden om zelf zo’n heerlijke beker warme chocolade te maken. Zoet, romig en natuurlijk vol met chocoladesmaak, dat moet altijd het resultaat zijn toch? Vandaag wat geschiedenis, veel tips, de Hot Chocolate Awards 2019 en natuurlijk dé manier om zelf de lekkerste chocolademelk te maken.
De chocolademelk zoals de meesten het kennen is met hete melk, suiker en cacaopoeder. Dat is gelijk ook een hele snelle manier, maar om echt de lekkerste chocolademelk te maken kun je beter echte chocolade gebruiken. Dat geeft gelijk een veel romigere smaak en resultaat.
Een stukje geschiedenis
Toen ik in 2016 het ChocoMuseo in Peru bezocht leerde ik daar de geschiedenis van de chocolademelk. De Maya’s zijn degene die als eerste de chocolademelk maakten en deden dat niet met melk maar met water. De geroosterde cacaobonen werden gevijzeld tot een pasta en dat ging met wat cayennepeper en honing in gekookt water. Zo maakten de Maya’s hun Xocolatl. Men deed er ook nog wel wat andere specerijen bij, zoals piment of vanille. De basis bestond echter altijd uit water en cacaopasta, gezoet met honing. Doordat de chocolade cacaoboter bevat, leek het toch wat op een soort melk-achtige drank. Wanneer je voldoende chocolade gebruikt is dat ook hartstikke lekker en zeker niet te waterig. De cayenne geeft wat pit en haalt de cacaosmaak omhoog.
Voor meer romigheid wordt de chocolademelk tegenwoordig met melk gemaakt. Wanneer je snel een beker chocolademelk wilt maken, is het natuurlijk het gemakkelijkst om cacaopoeder en wat suiker op te lossen in hete melk. Toch kies ik er liever voor om chocolade te gebruiken en dan het liefst een pure chocolade van goede kwaliteit. Hoe puurder de chocolade deste meer chocoladesmaak krijg je. Heb jij al eens chocolademelk gemaakt met chocolade van 100%? In melkchocolade zit veel meer suiker, waardoor je ook al sneller een zoeter resultaat krijgt. Zorg in dat geval dat je goed proeft voordat je de suiker toevoegt. Wil je eens wat anders dan kun je natuurlijk ook chocolademelk van witte chocolade of ruby chocolade maken.

Chocolademelk met chocolade van verschillende origines
Wanneer je een pure chocolademelk wilt maken, is het leuk om eens chocolades te kiezen van verschillende origines. Varieer ook eens in het percentage en proef de verschillen. Hiermee maak je elke keer weer een bijzondere chocolademelk.
Hot Chocolate Awards 2019
Hoe proeft nu de lekkerste chocolademelk? En kan die van jou tippen aan de makers van de beste Hot Chocolate van Nederland? Daar kom je achter op de Hot Chocolate Awards, die plaatsvindt op het Chocolade Festival van Chocoa. Net als vorig jaar kun je tijdens het festival de verschillende Hot Chocolates proeven. Vul daarna je smaakformulier in en stem zo op welke jij de lekkerste chocolademelk vindt. Elke maker gebruikt een chocolade van een andere herkomst, een ander percentage of een andere melk. Hierdoor kun je echt verschil proeven. Op zondagmiddag zal Janny van der Heijden bekend maken voor wie het publiek en de vakjury heeft gekozen. Vorig jaar was Malou van Macao Movement. Ik ben nu al benieuwd wie dit jaar de Award gaat winnen.
Geen tijd om naar Chocoa te gaan? Ook bij chocolátl en Metropolitan in Amsterdam kun je fantastische chocolademelk drinken!

Tips voor jouw lekkerste chocolademelk
Maar natuurlijk wil je ook thuis aan de slag. Om er nu voor te zorgen dat ook jij een heerlijke chocolademelk kunt maken, hier enkele tips:
- Gebruik chocolade in plaats van cacao voor een volle romige chocoladesmaak en kies chocolade van een goede kwaliteit.
- Neem pure chocolade in plaats van melkchocolade voor een goede chocoladesmaak. Gebruik per mok van 250 ml minstens 50 gr chocolade.
- Gebruik eens verschillende soorten origin chocolade voor specifieke smaken.
- Verwarm eerst de melk en giet deze op de fijngehakte chocolade, wanneer je de chocolade in de pan mee smelt loop je het risico dat de chocolade aanbrandt.
- Voeg een klein snufje zout toe om de smaak op te halen.
- Voor een extra romig resultaat kun je wat maizena (of nog lekkerder custardpoeder) aan je melk toevoegen (ca 1 tl op 1 grote beker melk van 250-300 ml).
- Voeg specerijen toe voor extra smaak: Vanille, cayennepeper, kardemom, piment passen goed bij chocolade. Ook een beetje koffie versterkt de smaak.
- Voor een extra verwarmend effect: Rum, whiskey of een lekker likeurtje als Amaretto, Licor 43 of (eigengemaakte) Tia Maria erdoor maakt je chocolademelk natuurlijk onweerstaanbaar op een koude dag.
- In plaats van gewone suiker kun je ook honing, bruine suiker of een ander zoetmiddel gebruiken.
- Wil je helemaal losgaan? Maak er dan een soort freakshake van met slagroom on top, chocoladesaus en rijkelijk bestrooid met mini-marshmallows, chocolatechip-koekjes, nootjes, karamel etc.


Ingrediënten
- 50 gr chocolade puur, van goede kwaliteit
- 250 ml volle melk
- suiker naar smaak
- snufje zout
Bereidingswijze
- Snij de blokjes chocolade fijn en doe dit met een beetje (1 tl) suiker en een snufje zout in een ruime mok
- Verwarm de melk totdat deze net aan de kook is
- Schenk de warme melk op de chocolade, laat even smelten en mix het dan goed door elkaar met een garde, waardoor je ook nog een lekker schuimig laagje op de melk krijgt.
Zó, dat is lekker en snel te maken. Minstens net zo gemakkelijk als een suiker + cacao papje maken. Ik zit even te genieten 😀
precies! moeilijker is het niet
Zelf vind ik chocolademelk gemaakt met cacao toch het lekkerst. Van recepten waarin chocolade wordt gebruikt wordt ik misselijk. Het valt erg zwaar op je maag.
Hangt er wel vanaf welke chocolade je gebruikt. Al eens 100% geprobeerd?
Voor de budgetversie kan je ook hagelslag gebruiken. Daar zit ook al genoeg suiker in.
Het snufje zout is nieuw voor mij, maar ga ik zeker proberen!
Hagelslag vind ik niet echt chocolade 😉
Dat is het ook absoluut niet.
Hagelslag is lekker op brood of als decoratie op een taart of zo. Maar lijkt van smaak zelfs nauwelijks op echte chocolade.
Hier in België heb je echte fondant hagelslag van Callebaut!
Hallo IK heb de Chocomelk gewoon koud gedronken uit mij koelkast hoor. dat vond IK lekker.
Ga het priezeltje zout en de peper zeker proberen; ben weer helemaal aan de warme chocolademelk. Volle melk. en lepeltje custard, dus heel even doorkoken. En weinig suiker, want ik doe er een scheut Bailey’s bij 😉
Wil het maken met een plantaardige melk vervanger (lactosevrij) en goede kwaliteit chocola. Maar kan ik het dan ook aflaten koelen in de koelkast? Wordt het dan niet ‘dik’, stolt de chocolade dan niet?